poniedziałek, 8 lipca 2013

XV Światowy Zjazd Kaszubów

06.07.2013r we Władysławowie odbył się XV Światowy Zjazd Kaszubów. Impreza odbywała się przy Alei Gwiazd. Z tej okazji do Władysławowa przybyło kilka tysięcy Kaszubów oraz wielu wczasowiczów. Pogoda dopisała więc ludzi było ogrom.
Po przybyciu pociągu "Transcassubia", wszyscy Uczestnicy Zjazdu udali się przemarszem pod pomnik Antoniego Abrahama, gdzie odśpiewano hymn kaszubski, odsłonięto tablice pamiątkową i złożono kwiaty. Następnie Uczestnicy udali się do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie. Po Mszy odbyło się przejście na Aleję Gwiazd, gdzie odbywały się główne uroczystości. Jednym z głównych Gości był Prezydent Polski Bronisław Komorowski. Imprezę prowadzili: Katarzyna Cichopek, Piotr Ciskowski, Michał Bronk. Występowało wiele zespołów kaszubskich, był jarmark twórców ludowych i kuchnia regionalna.
Również Koło Gospodyń Wiejskich w Gnieżdżewie pojechało ze swoimi wypiekami, bigosem i chlebem ze smalcem.
Nie tylko Aleja Gwiazd ale całe Władysławowo i Cetniewo było oblegane przez Gości. Na terenie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Cetniewo odbył się turniej gry w Baśkę.
Myślę, że uroczystość ta na długo pozostanie w naszej pamięci.

XV Światowy Zjazd Kaszubów

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Pani sołtys trzeba by było zainteresować się wsią a nie zjazdem Kaszubów myślę że to ważniejsze przykłady brak pokrywy na studni na ul. Puckiej, zarwana studzienka na ul. Strażackiej a na końcu ZABAWA dlaczego pani tego nie widzi, przepraszam może pani tego nie chce widzieć, pozdrawiam.

Maria Szefka pisze...

Przykro mi ale nie wiem o jaką pokrywę chodzi, natomiast ul Strażacka jest ulicą prywatną więc to w gestii właściciela jeżeli to co robiłyśmy w sobotę anonimowy nazywa zabawą to nie ma pojęcia o Zjeździe bo czy 11 godzin pracy można nazwać zabawą? Na Zjazd przyjechało tysiące osób a wszystkich trzeba było nakarmić.
pozdrawiam